Wykonanie tarasu na legarach nie należy do najłatwiejszych jednak nie ma większej satysfakcji niż samodzielnie zaprojektowany i wybudowany taras. Zwykle o konstrukcji tarasu myślimy już na etapie budowy domu. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Może się okazać, że jesteśmy już od dłuższego czasu szczęśliwymi użytkownikami domu a teraz chcielibyśmy dobudować taras. W jaki sposób możemy zaplanować budowę tarasu?
Najważniejsze jest znalezienie właściwego miejsca do budowy a następnie odpowiedni projekt i wykonanie tarasu z najlepszych materiałów. Zdecydowanie najlepiej sprawdzi się tutaj drewno – to wciąż jeden z najtańszych i najpowszechniejszych materiałów budowlanych. Poza tym drewniany taras wygląda niesamowicie a w połączeniu z odpowiednimi meblami będzie prezentował się bardzo przytulnie.

Konstrukcja

Przystępując do budowy drewnianego tarasu na legarach, musimy zaplanować jego odpowiednią konstrukcję. Możemy przygotować skarpę ziemną pod taras na legarach albo oprzeć konstrukcję na betonowych palach (stopach). Pierwszym krokiem powinno być wykopanie dołków o odpowiednich wymiarach (30×30 cm, głębokość 0,5 m). Sieć dołków musimy zaplanować odpowiednio gęsto bo i pale muszą być gęsto rozmieszczone. Wykopane dołki wypełniamy betonem do poziomu terenu. Gdy beton wyschnie, zalewamy szalunek słupków (stworzony na obrzeżach dołków) do odpowiedniej wysokości. Tutaj możemy zastosować zamiast wylewki betonowe pustaki zasypowe. Na szczycie słupków umieszczamy kotwy do legarów. Górne powierzchnie słupków muszą znajdować się na tej samej wysokości i być odpowiednio wypoziomowane.
Następnie przystępujemy do mocowania legarów.

Montaż desek

Deski tarasowe, które zamontujemy, powinny mieć do 12 cm szerokości i od 25 do 32 mm grubości. Deski mogą być przygotowane z drewna egzotycznego lub kompozytu. Możemy zdecydować się na deski ryflowane, które tworzą powierzchnię antypoślizgową. Ponadto deski muszą być odporne na trudne warunki atmosferyczne. Deski przykręcamy do legarów tarasowych przy użyciu nierdzewnych gwoździ lub wkrętów do drewna. Wcześniej możemy także nawiercić otwory wiertłem z frezem.
Układamy deski w poprzek legarów, zostawiając jednocześnie ok. 1-centymetrowe odstępy między nimi. Łączenia podłużne desek muszą wypadać na legarach.
Na koniec powinniśmy pamiętać jeszcze o odpowiedniej impregnacji desek, co wpłynie na dobrą ochronę.