Płyta OSB 3 to materiał drewnopochodny, który na szeroką skalę wykorzystywany jest w branży budowlanej, wykończenia wnętrz oraz meblowej. Warto przyjrzeć mu się bliżej. To materiał, który powstaje w wyniku sprasowania w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury wiórów drzewnych. Płyty OSB 3 składają się najczęściej z trzech warstw płyt wiórowych, które ułożone są w różnych kierunkach, dzięki czemu wzajemnie się uzupełniają, a materiał zyskuje specyficznych właściwości nośnych.

To stosunkowo tani materiał drewnopochodny, dlatego jest tak popularny. Doskonale sprawdza się zarówno w pracy profesjonalistów oraz w użytkowaniu amatorskim. Można budować z niego konstrukcje budowlane, domki na drzewie, czy też meble do wnętrz industrialnych i warsztatów. Płyty z oznaczeniem 3 są bardzo wytrzymałe i odporne na wilgoć, dlatego cieszą się największą sprzedażą. Oprócz nich na rynku znajdziecie również modele z oznaczeniami 1,2 i 4, a każdy z nich będzie miał inną specyfikę. Zamawiając płyty OSB 3, warto zastanowić się nad tym, czy kupić większe płaty, czy zdecydować się na docięcie ich na wymiar.

Jakie płyty zamówić?

Płyty OSB 3 znajdziecie w większości popularnych sklepów z materiałami do wykończenia wnętrz oraz budowlanymi. Płyty są bardzo wdzięczne aranżacyjnie i łatwe w obróbce, dlatego bez problemu z ich docinaniem poradzą sobie nawet początkujący majsterkowicze. Odpowiednio pielęgnowana płyta nie pęka i nie kruszy się w trakcie docinania. Najczęściej klienci decydują się na zakup większych płyt, a następnie docinają je do swoich potrzeb. Jeżeli jednak nie macie na to przestrzeni czasowej lub nie dysponujecie odpowiednimi narzędziami, to zamówcie płyty docięte na wymiar. Musicie jednak liczyć się z tym, że ich cena w sklepie będzie wyższa.

Nawet z małych elementów płyt OSB można stworzyć ciekawe ozdoby i dodatki do wnętrz, dlatego nie warto ich wyrzucać. Jeżeli tylko macie przestrzeń czasową i warunki do obróbki materiału we własnym zakresie, to bardziej opłacalne będzie zamówienie większych płyt. Następnie można przy nich majsterkować, co bardzo wiele osób lubi. Osoby żyjące w szybkim tempie, wybierają jednak płyty docinane bezpośrednio w hurtowniach i sklepach. Ostatecznie wybór jest kwestia indywidualną i zależy od Waszych preferencji.